Jak napsat životopis - strukturovaný životopis - vzor 2014

Pryč jsou doby, kdy psaní životopisu znamenalo slohovou práci o vzdělání a rodinných poměrech kandidáta, byť se s tímto "prehistorickým" typem ještě stále často potkáváme. Jaký by tedy měl být správně napsaný životopis? Pravdivý, zajímavý pro potenciálního zaměstnavatele, přehledný a zároveň stručný. Odborně řečeno strukturovaný. Tohle už asi znáte a víte a četl/la jste mnohokrát a počítám, že se tím i řídíte. Možná vám ale přijde vhod pár dalších rad zkušené personalistky, která životopisů již četla tisíce a ví co funguje a co ne.

Chcete si vytvořit strukturovaný životopis?

Pak nám dovolte Vám nabídnout pár důvodů, proč byste si u nás mohl/a vytvořit účet. Samotná registrace nezabere víc jak 2 minuty.

 1. Přehledný editor CV, správa Vašich referencí, profesionální vzhled, export do PDF.
 2. Vytvořte si u nás svůj strukturovaný životopis a pokud chcete, nechte zaměstnavatele, aby Vás kontaktoval.
 3. Oznámkujte anonymně své předchozí zaměstnání, ať ostatní vědí do čeho jdou.
 4. A mnohem více...
Registrace uživatele

Představte si životopis jako velmi detailní fotografii toho, kdo jsme, co chceme a kam směřujeme. Jestli saháte po tužce, resp. klávesnici a jdete rovnou psát, možná nejprve, jak vypadat nemá. Do životopisu nepatří fotky s morčetem, psem či dalším domácím mazlíčkem, byť je vám sebemilejší. Rovněž fotografie v bikinách na pláži (pánskou variantou je fotka z baru s doutníkem v puse a palmami v pozadí) není úplně "in". Nemluvě o rozepnuté blůzce, která skýtá prostor pro fantazii (dlužno dodat, že cílovou skupinou – tedy tím, kdo CV čte - jsou většinou ženy personalistky... ) a podobných fotografiích. Rovněž je zbytečné rozvíjet v CV okrajová témata. Vzpomínám na kandidáta, který do svého profesního životopisu napsal v rámci cestování všechny čtvrti v Sydney, které navštívil. Prošel-li kandidát deseti a více zaměstnáními, také to o něčem hovoří. Člověk, který CV hodnotí, rozhodně nebude skákat radostí nad tím, že kandidát je tak trochu renesanční člověk s širokým rozhledem a spektrem zkušeností.

Strukturovaný životopis - vzor

Náhled vzorového strukturovaného životopisu, jak jej vygeneruje SPRÁVNÝKROK.CZ Strukturovaný životopis - vzor

Pojďme k tomu, jak takové CV vypadat má. Ideální variantu si vytvoříte na www.spravnykrok.cz. Vše je jasné, strukturované, přehledné, a životopis si lze exportovat do několika různých formátů. Pokud portálu Správný krok z nějakého důvodu využít nechcete, osvědčený je starý dobrý Word. Lze v něm najít různé typy šablon, pozor však na přehnané grafické eskapády. Excelovská varianta není rozhodně vhodná, stejně tak, jako další formáty, které často nejsou čitelné.

Další, neméně podstatnou informací jsou funkční kontakty kandidáta. Zní to jako hloupý vtip, ale životopisů, kde není uveden buď žádný, nebo již drahnou dobu neexistující kontakt, je více než dost. Sebelepší CV pak chtě nechtě končí v koši, resp. skartovačce. Ještě ke kontaktům, zkuste přemýšlet, co říkáte např. adresou cervenetrenky@seznam.cz, i takové e-maily jsou k mání.

Další položkou, která je zároveň pro posuzování kandidáta jednou z nejpodstatnějších, je historie pracovních zkušeností. Většinou je nejdůležitější ta nejčerstvější, na kterou navazujete, tzn. historii pište obráceně – od poslední k první. Již zmíněný velký počet zaměstnání není úplně žádoucí, máte-li takovou pracovní historii, není třeba vypisovat např. jedenáctého zaměstnavatele v pořadí. Do této části obecně patří název pracovní pozice, přesné jméno zaměstnavatele, odkdy dokdy jste u daného zaměstnavatele pracovali a výčet hlavního poslání a činností vykonávané na této pozici (doporučuji pro přehlednost v bodech). Není třeba psát detaily typu chození na poštu a spol. Je-li pracovní zkušenost extrémně krátká, je vhodné též připsat (stručně a neutrálně) důvod odchodu.

Pod pracovní historii napište výčet dosaženého vzdělání, opět je nejlépe končit nejvyšším dosaženým, základní školu (není-li nejvyšší dosažená) není nutné zmiňovat. Do této části patří přesný název školy, odkdy dokdy jste ji navštěvovali a jaký obor studia jste studovali.

Jako zvláštní oddíl jsou v CV uváděny jazykové znalosti. Lépe než mírně, středně, trochu více a hodně pokročilý je napsat, co v daném jazyce zvládnete, např. čtení a porozumění textu, aktivní komunikace v business sféře apod. Pod slovem mírně pokročilý si totiž každý z nás představí malinko něco jiného. S dobrým úmyslem varuji všechny, kteří se hlásí na pozice, kde je vyžadovaná např. aktivní angličtina a oni takovou deklarují a nemají. Při pohovoru (je-li tento jazyk na dané pozici skutečně využíván) personalista většinou neváhá alespoň část vést v daném jazyce. Je mnoho sebevědomých a úspěšně se prezentujících kandidátů, kteří po přechodu do cizího jazyka náhle ztratí řeč, dokonce i barvu. Na druhé straně je pořád většina lidí, kteří se nepatřičně stydí a podceňují. Takže nebojte, není proč se stydět, druhá strana je na tom možná podobně, navíc snaha se cení a lépe je komunikovat s chybami než vůbec.

Další částí CV bývají kurzy a kvalifikace. Patří sem vše, co jste stihli mimo školu. Setkala jsem se v životopisech i s kurzy cvičitele psů apod., jako informace o zájmech kandidáta je toto dobré, zvažte ale vždy, k jakému účelu vaše CV slouží. Do této kategorie se uvádí i řidičský průkaz a znalosti práce na PC. Opět varuji před předstíráním něčeho, co neexistuje, notebooky jsou zrádné v možnosti je donést kamkoliv, třeba i do salonku restaurace, kde pohovor probíhá.

Posledním oddílem je prostor věnovaný vám jako lidem, kde máte možnost seznámit svět s tím, co vás baví, jaké máte koníčky. Je pravda, že tato část bezprostředně s prací nesouvisí, ale o vás jako kandidátech může leccos vypovědět.

Několik rad na závěr

 • posíláte-li životopis na konkrétní pracovní pozici, vždycky se podívejte, zda požadavky na tuto pozici alespoň částečně zrcadlí vaše znalosti a zkušenosti
 • jedna verze životopisu většinou nestačí, ucházíte-li se o více typů pozic
 • součástí životopisu může být tzv. motivační dopis, ve kterém stručně shrňte, proč na danou pozici reagujete a máte zde prostor i pro to, co se do CV nevešlo
 • adresujete-li Váš dopis konkrétní společnosti, nezapomeňte při zasílání do jiné společnosti změnit adresu, personalista společnosti XY rozhodně nezaplesá radostí nad tím, že byste "si velmi vážil možnosti pracovat pro takovou společnost, jakou je XYZ", což je mj. konkurence XY...
 • nepodceňujte se, ale nelžete: nejde jen o získání práce, ale minimálně po nějakou dobu také o její vykonávání
 • je dobré si pamatovat data změn zaměstnavatelů apod., působí nanejvýš nevěrohodně, uvádíte-li v CV něco jiného než co říkáte na pohovoru
 • když životopis píšete, představte si sebe jako personalistu, který takových životopisů denně čte desítky a opravdu z informací vybírejte jen to podstatné a relevantní k dané pozici, vše ostatní budete mít možnost "probrat" při osobním setkání
 • součástí CV mohou být i doporučení předcházejících zaměstnavatelů. Pozor na uvádění čísel mobilních telefonů doporučujících osob, ne vždy jsou milí a vstřícní, zavolá-li jim personalista bez upozornění. Lépe je se doporučující osoby zeptat, jestli kontakty ve Vašem CV můžete uvést. Prostor pro reference je také po úvodním pohovoru.

Co můžete dělat dál