Jak hledat práci?

Základním vstupem do vyhledávání práce na tomto portálu jsou dva údaje:

Jakou práci hledáte?

Úplně na začátku je nutné si říct, jakou práci hledáte. Je nutné napsat pár slov, které použijeme pro první filtraci. Jaká slova použít?

  • Název profese - pokud máte jasno v tom, co chcete dělat, tak zkuste napsat přímo název profese. Na pomoc Vám nabízíme našeptávač již zadaných nebo známých profesí, aby jste se mohl lépe trefit do přesného znění.
  • Klíčová znalost - máte nějakou schopnost, která se dá jednoznačně popsat? Umíte např. nějaký programovací jazyk, máte svářečské zkoušky, umíte komunikovat s lidmi? Zkuste zase napsat prvních pár písmen a podívejte se, co Vám nabídne náš našeptávač. Můžete jich klidně zadat víc najednou.
  • Libovolný text - zkuste zadat libovolný text, který by se mohl v inzerátu vyskytnout - pokusíme se ho najít.

Při zadávání je potřeba zadávat slova s normální českou diakritikou, ale nemusíte si lámat hlavu s jejich skloňováním nebo časováním - s tím si poradíme my. Ovšem nemá cenu zadávat slova kratší než 3 písmena, ta jsou automaticky vyloučena z hledání. Stejně tak slova "práce" nebo "hledat/hledám" jsou zbytečná, to tak nějak předpokládáme automaticky.

Příklady hledání

Během prvních pár dnů provozu se ukázalo, co všechno lidi zadávají do vyhledávání. Tady se pokusím dát pár dobrých a pár špatných příkladů:

  • Správně: Account manažer, Administrativní pracovník, Agronom, Analytik, Asistent, asistentka, Grafik, Java, Kuchař, Manažer obchodní administrativy, Marketingový specialista, Montážní dělník, Obchodní zástupce, Prodavač, prodejce, Programátor, Recepční, Řidič, Řidič nákladního automobilu, Skladník, Účetní, Zdravotní sestra
  • Špatně: dobře placenou, jakoukoliv, montaž v sedě, na poloviční úvazek nebo práce z domova, na ranní směnu, nevím, osobni auto, prace, práce hpp, prace v bance, práce v kancelari, prace v sedě, pracovnik, všechno, zahraniční firma, zkraceny uvazek

Jak daleko jste ochotný/á dojíždět a odkud?

Druhý údaj se týká Vašeho bydliště, resp. oblasti, ve které práci hledáte. Je to sice nepovinný údaj, ale je celkem fajn ho zadávat, protože pak budete dostávat co možná nejpřesnější výsledky ve Vašem okolí.

Můžete zadat přesnou adresu (ulici - včetně čísla popisného, město, PSČ), jen město nebo třeba přesné GPS souřadnice. Pro vyhledávání používáme službu Google Maps, takže co lze zadat tam, jde zadat i u nás.

Ještě vyberte maximální vzdálenost (vzdušnou čarou) od místa bydliště, tj. jak daleko jsi ochotný dojíždět.

Co když jsou dvě obce stejné a hledá mi to tu druhou?

To se bohužel stává, že název obce není v rámci ČR unikátní. Ale nevadí, stačí, když za název obce napíšete ještě poštovní směrovací číslo, pak by to mělo najít tu správnou.

První vyhledání a upřesnění výsledků

Po zadání úvodních dvou kritérií se zobrazí výsledky vyhledávání. Ty je možné ještě dále upřesňovat a třídit. V závorce je vždy uvedený počet inzerátů, které danou podmínku splňují... Pokud ve výsledcích hledání není něco z níže uvedeného, tak je pravděpodobné, že nalezené inzeráty nejsou tak "pestré" a neumožňují výběr dalších kritérií.

Obor a profese

Obor a profese je logicky prvním kritériem, které je možno upřesnit. Můžete si vybrat konkrétní profesi nebo rovnou celý obor, který Vás zajímá.

Mzda

To je jasné, čím víc, tím líp. Můžete si vybrat dolní mez, pod kterou nechcete jít, a tím si zúžit nabídku jen na ty, které pro Vás mají smysl. Ale pozor, pokud inzerent nechtěl zveřejnit mzdu, tak automaticky vypadává ze hry, jakmile nějakou minimální mzdu nastavíte.

Požadavky

Každá profese má svoje specifické požadavky. Tady si můžete nastavit, jaké požadavky splňujete (např. máte nějaké zkoušky, znalosti apod.)

Jazyky

Asi jasné, pokud firma požaduje jazyk a Vy ho umíte, tak si klidně klikněte a vyberte ho. Pokud ale firma žádné speciální jazykové znalosti nepožaduje, tak tady ani není uvedená.

Pracovní poměr

Hledáte práci na hlavní pracovní poměr nebo jen brigádu při studiu? Tady je to správné místo, kde to můžete nastavit.

Sektor zaměstnavatele

Někdo chce dělat v Pojišťovnictví, někdo ve Financích, někdo ve Stavebnictví - tady je přesně to místo, kde to můžete zadat.

Velikost společnosti

Někdo preferuje malou firmu, jiný touží po práci ve velké korporaci. Vyberte si tu správnou a podívejte se na její inzeráty.

Typ společnosti

Domácí firma vs. zahraniční? Nebo raději práci ve státní správě? Zvolte si to pravé podle Vašeho gusta.

Benefity

Peníze nejsou všechno, firmy nabízí i spoustu dalších benefitů - tady si můžete naklikat ty, bez kterých si nedovedete práci představit.

Dosažené vzdělání

A tady zase můžete nastavit úroveň vzdělání, kterou byste mohl nabídnout.

Řidičské oprávnění

Bez auta to nepůjde, ale budou na to stačit moje řidičáky? Jestli nemáte na autobus nebo náklaďák, tak si raději vyberte jen inzeráty se skupinou B.

Ostatní

Tady se taky najde pár zajímavých informací - třeba jak je starý kolektiv, jestli je káva a voda zdarma, jestli je firma plná sportovců apod.

Typ inzerce

Nezajímají Vás nabídky agentur a chcete rovnou do firmy? Tak si vyberte jen firemní inzeráty a je to.

Zobrazení na mapě a trasa do práce

Když jste zadal lokalitu, kde bydlíte, tak si můžete nalezené inzeráty přehledně zobrazit na mapě. Když si ve výpisu inzerátů navíc kliknete na údaj o vzdálenosti, nakreslíme Vám doporučenou trasu do nové práce, včetně odhadované doby dopravy.

Třídění

Inzeráty jsou primárně seřazené podle relevance, ale můžete si je seřadit podle datumu vložení nebo podle mzdy.

Uložit jako DREEMjob

Pokud jste si už naklikal/a Svou ideální představu o práci, tak si ji můžete uložit jako DREEMjob - můžete si ji pak libovolně upravovat, znovu vyhledávat odpovídající inzeráty apod.