Virtual and Lottery Product Manager Praha

Lokalita pracoviště: Praha, Hlavní město Praha
Vloženo před 4 dny
Aktualizováno dnes

Popis pracovní pozice

Požadujeme

* Proven experience in the gaming business
* Product Development Management / Project Management
* Knowledge of the business environment and compliance framework
* Analytical and logical thinking
* Focus on the customer experience
* Experience with business requirements definition
* Technical background & experience with development advantageous
* Experience with JIRA, Confluence, MS Office
* Communication and presentation skills

Nabízíme

* 5 weeks of vacation
* Occasional home office
* Annual bonus
* Meal contributions
* Work in a friendly agile team
* Flexible working hours
* Friday Tech Talks , NO dress code
* Large support for your professional development
* Cafeteria employee benefit system (you choose the benefits that are the most attractive for you)
* Relax room with darts, table football, and pool billiards
* Various events for employees (company breakfasts, sports events etc.

Náplň práce

We are looking for a new colleague, Virtual and Lottery Product Manager who will become part of our Product Development Division counting over 40 specialists.


Your role will be to manage the Virtuals, Lottery, RNG fixed odds, prerecorded and other products, to have full product ownership.


To build and manage product roadmap, to follow and monitors the market and industry trends. You will come with vision, directions, evaluate opportunities and monitors product performance.


You should understand players behavior, provide competitive analysis and give a decision about the product portfolio. You will drive the process of turning ideas into the delivery of the product, focus on customer experience and reflects customer feedback, understands the background of tasks and development, timeframes, resources, and budget.
* Product definition and development
* Building and managing Product roadmap
* Managing product portfolio
* Competitive analysis and customer feedback
* Industry trends (product + technical)
* Identification and evaluation of opportunities
* Communication with suppliers and FEG country representatives
* Evaluation of product performance, customer experience
* Compliance of products
* Coordination with developers, frontend team, marketing, project management, customer research, and other business departments
* Playtech/IMS product roadmap coordination

Kontakt

FORTUNA GAME a.s. I

Praha
Česká republika

Kontaktní osoba:
Radka Koláčná  

Kontaktovat zaměstnavatele

Informace k ochraně osobních údajů

Po odeslání formuláře bude společnost FORTUNA GAME a.s. (IČ 43003575) (dále jen Správce) zpracovávat v souladu se Zákonem o ochraně osobních údajů 101/2000 Sb. a v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679 poskytnuté osobní údaje za účelem náboru zaměstnanců na výše uvedenou pracovní pozici. Zpracování osobních údajů bude pro Správce zajišťovat provozovatel webu Spravnykrok.cz společnost INET-SERVIS.CZ, s.r.o. IČ: 27523209 (Zpracovatel) Více…

Beru na vědomí, že poskytnutím osobních údajů Správci mám právo na: (I) na přístup k osobním údajům, (II) na opravu nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (III) podání vysvětlení v případě podezření, že zpracování mých osobních údajů narušuje ochranu mého osobního a soukromého života nebo že osobní údaje jsou zpracovávány v rozporu s právními předpisy, (IV) požadovat nápravu situace, která je v rozporu s právními předpisy, zejména formou zastavení nakládání s osobními údaji, jejich opravou, doplněním či odstraněním, (V) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů, (VI) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistí-li se, že byly zpracovávány protiprávně, (VII) na přenositelnost údajů a (VIII) právo vznést námitku, po níž zpracování mých osobních údajů ukončí, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad zájmy nebo právy a svobodami subjektu údajů, zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků. Laický popis, jak bude v různých situacích s vašimi osobními údaji nakládáno, najdete zde.