Key account manager new technologies - Biological Products (M/F) Vídeň

Lokalita pracoviště: Vídeň, Zahraničí
Vloženo před 29 dny
Aktualizováno před 17 dny

Popis pracovní pozice

Požadujeme

Sound knowledge or relevant degree in agricultural sciences with commercial background
Min. 5 years’ experience in a similar sales position in distribution or an international agricultural
industry company
Strong knowledge and contacts in at least one of the core markets (Germany, Czech Rep.
preferred)
Perfect command of English, knowledge of German and another CEE language is a plus
Strong business acumen with "Hands-on"–mentality
Able to think strategically about opening up new markets and to prioritize operational tasks
Willingness to tackle and solve all topics in a consequent and focussed manner
Dynamic and persistent personality with the ability to get things done
Able to work efficiently across functions
Very good customer service skills
Excellent communication and negotiation skills
Willingness to travel more than 50%

Nabízíme

Attractive compensation package
Exciting and diversified function in an expanding company
Company car

Náplň práce

Ensure the growth and success of our Biological Plant Protection Products in CEE countries as
well as in selected South European markets
Support and implement a long term profitable sales and Go-To-Market strategy in Biologicals, in
alignment with the Business Unit strategy
Manage distribution partners, developing the existing customer relationships and approaching
new customers based on Market Development plans
Establish contracts and manage and follow up order process
Be first contact point for all customer requests and claim management
Conduct sales training with support of product / technical marketing
Contribute to the development of marketing campaigns in collaboration with customers,
Portfolio Management, Technical Marketing and Marketing Communications
Implement all marketing activities defined for the area of responsibility, including the
participation in fairs and exhibitions as a representative of Kwizda New Technology
Develop first budget view bottom-up based on budget guidance of BU manager / PM
Responsible for a suitable sales planning and implementation to achieve the agreed targets
Provide monthly forecast (SKU) to ensure proper set up and management of supply chain
Provide regular reporting about results to the Business Unit Manager

Kontakt

ISG Personalmanagement s.r.o.

110 00 Praha 1
Česká republika

Kontaktní osoba:
Kardelen Uyar

Kontaktovat zaměstnavatele

Informace k ochraně osobních údajů

Po odeslání formuláře bude společnost ISG Personalmanagement s.r.o. (IČ 48536270) a dále ISG Personalmanagement GmbH, Vídeň, Rakousko, IC ATU49830606 (dále jen Správce) zpracovávat v souladu se Zákonem o ochraně osobních údajů 110/2019 Sb. a v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679 poskytnuté osobní údaje za účelem náboru zaměstnanců na výše uvedenou pracovní pozici. Správce funguje jako personální nebo pracovní agentura a osobní údaje může v souladu s účelem poskytnout třetím stranám. Zpracování osobních údajů bude pro Správce zajišťovat provozovatel webu Spravnykrok.cz společnost INET-SERVIS.CZ, s.r.o. IČ: 27523209 (Zpracovatel) Více…

Beru na vědomí, že poskytnutím osobních údajů Správci mám právo na: (I) na přístup k osobním údajům, (II) na opravu nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (III) podání vysvětlení v případě podezření, že zpracování mých osobních údajů narušuje ochranu mého osobního a soukromého života nebo že osobní údaje jsou zpracovávány v rozporu s právními předpisy, (IV) požadovat nápravu situace, která je v rozporu s právními předpisy, zejména formou zastavení nakládání s osobními údaji, jejich opravou, doplněním či odstraněním, (V) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů, (VI) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistí-li se, že byly zpracovávány protiprávně, (VII) na přenositelnost údajů a (VIII) právo vznést námitku, po níž zpracování mých osobních údajů ukončí, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad zájmy nebo právy a svobodami subjektu údajů, zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků. Laický popis, jak bude v různých situacích s vašimi osobními údaji nakládáno, najdete zde.