PLC Project Engineer in Automation Praha

Lokalita pracoviště: Praha, Hlavní město Praha
Vloženo před 17 dny
Aktualizováno dnes

Popis pracovní pozice

Požadujeme

Be one of our PLC PROJECT ENGINEER.
You can be mainly responsible for the design of software engineering, overseeing manufacturing, and
start – up Production Lines, working in a multi-functional team.
You will provide updates to project manager/project leader pertaining to status of activities, performance
to schedule. Performs detailed system design, both Hardware, Software and Start-up. May serve as the
primary interface with the customer for assigned projects. Interacts with Sales, Project Management, in
support of project execution. May present and develop technical aspects of sales proposals to customers.
Responsible for delivering projects that meet the quality systems of the customer and the business unit.

Our requirements:
* Typically, at least two years of experience in automation and in the following industries;
Pharmaceuticals, Tissue, Converting, Food & Beverage, Utilities, and Materials Handling, etc.
* Master’s degree in an Electrical Engineering discipline or equivalent knowledge, with industry
application knowledge,
* Capability of implementing control methodology in PLC and HMI platforms with a
understanding of the programming language
* Knowledge of control system architecture including hardware, software, instrumentation and
networking equipment
* Conversant with MS Office software products Excel, Access, Word,
* Advanced English language (verbal and written)
* Be able to work in a stressful environment where constructive feedback from others is
encouraged
* Be able and willing to travel and work at both Rockwell Automation and customer sites,
including industrial plants, ships, etc. (travelling 40-70% of the time)

What do we offer:
* Be part of Rockwell automation – company with 115 years history
* Annual bonus
* Meal voucher card
* Pension and Life insurance contribution
* Special medical care
* Flexible working time
* Friendly working environment and nice offices

instructionsHave some question about the position first? Feel free to contact us!Or you can just click to "Apply now", send us your cv, and we will contact you with more details.To see all our open positions, go directly to www.randstad.cz

Kontakt

Randstad s.r.o.

Jungmannova 26
Praha
Česká republika

Kontaktní osoba:
Lucie Cmíralová

Kontaktovat zaměstnavatele

Informace k ochraně osobních údajů

Po odeslání formuláře bude společnost Randstad s.r.o. (IČ 24732486) (dále jen Správce) zpracovávat v souladu se Zákonem o ochraně osobních údajů 110/2019 Sb. a v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679 poskytnuté osobní údaje za účelem náboru zaměstnanců na výše uvedenou pracovní pozici. Správce funguje jako personální nebo pracovní agentura a osobní údaje může v souladu s účelem poskytnout třetím stranám. Zpracování osobních údajů bude pro Správce zajišťovat provozovatel webu Spravnykrok.cz společnost INET-SERVIS.CZ, s.r.o. IČ: 27523209 (Zpracovatel) Více…

Beru na vědomí, že poskytnutím osobních údajů Správci mám právo na: (I) na přístup k osobním údajům, (II) na opravu nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (III) podání vysvětlení v případě podezření, že zpracování mých osobních údajů narušuje ochranu mého osobního a soukromého života nebo že osobní údaje jsou zpracovávány v rozporu s právními předpisy, (IV) požadovat nápravu situace, která je v rozporu s právními předpisy, zejména formou zastavení nakládání s osobními údaji, jejich opravou, doplněním či odstraněním, (V) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů, (VI) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistí-li se, že byly zpracovávány protiprávně, (VII) na přenositelnost údajů a (VIII) právo vznést námitku, po níž zpracování mých osobních údajů ukončí, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad zájmy nebo právy a svobodami subjektu údajů, zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků. Laický popis, jak bude v různých situacích s vašimi osobními údaji nakládáno, najdete zde.