Recruitment Associate Praha

Lokalita pracoviště: Praha, Hlavní město Praha
Vloženo před 10 dny
Aktualizováno dnes

Popis pracovní pozice

Požadujeme

job description
The Recruitment Operations Team as part of Global Service Delivery is supporting the Recruiting team

across Europe, Middle East and Africa. As an HR Recruitment Associate you will join a team 30+ people

who are working very closely with the ‘front-end’ recruiters as well as with the Recruiting team in Prague.

In addition, a close cooperation with other HR teams is essential to ensure a smooth end to end hiring

process.

Workload:

-Formatting and publishing of job postings using both internal and external sourcing channels

-Scheduling and re-scheduling interviews for managers

-Supporting candidate background verification process

-Dealing with enquires related to recruiting process

-Handling of phone calls enquires received via Recruiting Hotline

-Daily use of Recruitment tool

-Upper-intermediate written and spoken English skills

-Ability to work with confidential information

-Strong organizational skills

-Accuracy / attention to detail

-Good communication skills (oral and written) with internal and external parties

what we offer
-Tailored onboarding with various trainings to ensure independent and professional performance

-Diverse work environment providing growth opportunities, learning & development possibilities, and an international business network for you to leverage.

-Interesting non-working activities (volunteering, charity, sport events...)

-Opportunities for professional growth in HR field

-Yearly bonuses

-Sick days paid - sick leaves fully refunded

-Flexible start/end of working hours,

-Holidays 5 weeks,

desired profile
Upper-intermediate written and spoken English skills
Ability to work with confidential information
Strong organizational skills
Accuracy / attention to detail
Good communication skills (oral and written) with internal and external parties
Team player able to work in a multicultural environment

how to apply
Interested in this vacancy? Would you like to participate in the selection procedure? Simply press the "Reply" button and fill out the contact form on the next page. Do not forget to attach updated CV as well as other documents, if required.

Receiving your application, I will go through your materials and I will get back to you with information on next steps of the selection procedure as soon as possible.

Should you have any questions, please do not hesitate to contact me.
Should you want to explore the full range of available vacancies, please visit www.randstad.cz.

Good luck in selection procedure.
I am looking forward to further cooperation.

Kontakt

Randstad s.r.o.

Jungmannova 26
Praha
Česká republika

Kontaktní osoba:
Kristina Ondráčková

Kontaktovat zaměstnavatele

Informace k ochraně osobních údajů

Po odeslání formuláře bude společnost Randstad s.r.o. (IČ 24732486) (dále jen Správce) zpracovávat v souladu se Zákonem o ochraně osobních údajů 110/2019 Sb. a v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679 poskytnuté osobní údaje za účelem náboru zaměstnanců na výše uvedenou pracovní pozici. Správce funguje jako personální nebo pracovní agentura a osobní údaje může v souladu s účelem poskytnout třetím stranám. Zpracování osobních údajů bude pro Správce zajišťovat provozovatel webu Spravnykrok.cz společnost INET-SERVIS.CZ, s.r.o. IČ: 27523209 (Zpracovatel) Více…

Beru na vědomí, že poskytnutím osobních údajů Správci mám právo na: (I) na přístup k osobním údajům, (II) na opravu nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (III) podání vysvětlení v případě podezření, že zpracování mých osobních údajů narušuje ochranu mého osobního a soukromého života nebo že osobní údaje jsou zpracovávány v rozporu s právními předpisy, (IV) požadovat nápravu situace, která je v rozporu s právními předpisy, zejména formou zastavení nakládání s osobními údaji, jejich opravou, doplněním či odstraněním, (V) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů, (VI) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistí-li se, že byly zpracovávány protiprávně, (VII) na přenositelnost údajů a (VIII) právo vznést námitku, po níž zpracování mých osobních údajů ukončí, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad zájmy nebo právy a svobodami subjektu údajů, zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků. Laický popis, jak bude v různých situacích s vašimi osobními údaji nakládáno, najdete zde.